Komunitou podporované zemědělství KPZ CooLAND

KPZ CooLAND

V roce 2015 jsme v Karlíně založili iniciativu KPZ CooLAND na principech komunitou podporovaného zemědělství a začali přímo propojovat ekologické zemědělce, odběratele a další lidi, kteří vytváří ve svém okolí pozitivní hodnoty. Chtěli jsme zjistit, jestli model KPZ funguje a předávat naše zkušenosti dál. Zároveň jsme chtěli ukázat, jak každý z nás může přispět k realizaci vize zdravé zemědělské krajiny. Proto píšeme na blog.cooland.cz seriál „Z deníku KPZ CooLAND“ a otevřeně sdílíme naše know-how, abychom podpořili vznik nových KPZtek. Začali jsme také úzce spolupracovat s Asociací místních potravinových iniciativ v oblasti vzdělávání a propagace KPZ.

KPZ CooLAND nám dává možnost nahlédnout do života drobných ekologických zemědělců a pochopit jejich potřeby. Začínali jsme spoluprací se Statkem Karla Tachecího a postupem času přibývají další: Rodinná farma Lukava, Ekofarma biostatek ve Valči, Hospodářství Pod Strážným Vrchem v Merbolticích a Dáša Tománková s Polopo. Zároveň se rozšiřuje i počet členů - odběratelů; zatímco v roce 2015 nás bylo 37, v roce 2018 jsme měli tři odběrové skupiny (70 zelenina, 26 sýry, 32 sýry).

Více o KPZ CooLAND zde

Více o KPZ zde

Chcete vědět víc o komunitou podporovaném zemědělství, uspořádat seminář, nebo poradit se založením a organizací vlastní potravinové iniciativy? Napište Šárce Krčílkové

Láska ke krajině prochází žaludkem

„Láska ke krajině prochází žaludkem“ je společný projekt CooLAND a fotografa Kevina V. Tona, který v letech 2015–2016 dokumentoval dění v KPZ CooLAND svými osobitými černobílými fotografiemi. Zajímalo nás, co komunitou podporované zemědělství přináší jednotlivým aktérům, tedy zejména zemědělcům, odběratelům a koordinátorům. Ptali jsme se jich, proč jsou součástí KPZ. Propojili jsme pestré příběhy s fotografiemi, vytvořili v roce 2015 výstavu a o rok později doprovodnou publikaci. Chceme ukázat, že láska ke krajině nemůže vzniknout jen zájmem o samotné jídlo. Může ale vzniknout zájmem o ty, kteří jídlo pěstují a vyrábí. Vzniká, když nám začne záležet na nich, na způsobu, jakým hospodaří a na vzájemných vztazích, které při tom vznikají. Když nám začne záležet na nás samotných. Když začneme chápat jídlo a svět v souvislostech.

Publikace vzbudila zájem také u našich zahraničních partnerů. V roce 2018 jsme ji vydali v anglickém jazyce, abychom ji mohli sdílet na evropském setkání KPZtek: „CSA Beyond Borders“ v řeckém Thessaloniki.

Láska ke krajině prochází žaludkem PDF

Our love to landscapes goes through our tummies PDF

Galerie Lásky ke krajině

Pokud máte zájem o tištěnou publikaci nebo chcete fotografie vystavit u Vás, obraťte se na Alenu Wranovou.

Blog

V roce 2016 jsme založili blog s jasným cílem: šířit vizi zdravé zemědělské krajiny a pozitivním způsobem inspirovat široké okolí ukázkami konkrétních příběhů, jak téhle vize může dosáhnout každý z nás. Příspěvky pokrývají zásadní témata pro CooLAND jakými jsou: agroekologie, vlastnictví a užívání zemědělské půdy, místní potravinové systémy, ochrana půdy a tvorba krajiny. Jedná se o rozhovory, deníkové zápisky, reportáže i úvahy. Stálé místo na blogu má například seriál „Z deníku KPZ CooLAND“, který zachycuje vznik a vývoj jedné z iniciativ komunitou podporovaného zemědělství. Další série příspěvků se věnuje překážkám přístupu k půdě pro agroekologické zemědělce. Představujeme nejen vlastní aktivity, ale rádi přinášíme inspiraci odjinud, ať už z domova, nebo ze zahraničí.

blog.cooland.cz

Máte tip na zajímavý příspěvek? Chcete sdílet příběh vaší cesty do krajiny? Napište nám na info@cooland.cz

Návrhy výsadeb pro Sázíme stromy

Zemědělská krajina potřebuje zeleň, aby byla v té správné kondici a CooLAND umí poradit, jak správně umístit tyhle krajinotvorné parťáky do krajiny. Od roku 2018 jsme nastartovali spolupráci se spolkem Sázíme stromy, který propojuje firmy, obce a dobrovolníky a jak již název napovídá, společně sází stromy na místech, kde je to nejvíce potřeba. CooLAND zpracovává návrhy výsadby stromků v dané lokalitě dle konkrétních místních požadavků tak, abychom přispěli k ochraně a tvorbě krajiny. Baví nás sledovat, jak stromky z našich návrhů dělají radost lidem i přírodě a jsme moc rádi, že můžeme být součástí skvělého týmu.

Chcete také více zeleně v krajině? Obraťte se na Kateřinu Zímovou.

Krajinářské exkurze do sadů s Na Ovoce

Ovocné sady jsou důležitým prvkem zdravé zemědělské krajiny a zároveň její výkladní skříní. Krásně se na nich ukazuje, jak je naše jídlo spojené s ochranou přírody. Rádi v CooLAND pořádáme nejen přednášky o důležitosti krajinné ekologie, ale ještě raději exkurze přímo v terénu. Proto spolupracujeme i se spolkem Na Ovoce, s nimiž nás spojuje zájem o zdravou zemědělskou krajinu. Konkrétně zde poskytujeme poradenství v oblasti krajinné ekologie a lektorujeme odborné krajinářské exkurze do sadů, kde přibližujeme jejich přírodovědný význam.

Chcete naplánovat krajinářskou exkurzi šitou přímo na míru? Obraťte se na Kateřinu Zímovou.

Poradenství pro vlastníky pozemků

Naše odborné znalosti z oblasti krajinné ekologie, pozemkových úprav a ochrany přírody a krajiny využíváme v boji proti suchu, nedostatku zeleně a úbytku rostlin a živočichů v zemědělské krajině. Kdokoli, kdo vlastní alespoň 1 metr čtvereční zemědělské půdy, může ovlivnit její stav a my jsme tu od toho, abychom mu poradili jak na to. Jezdíme za vlastníky do terénu a bavíme se s nimi o možnostech, jak na jejich pozemky dostat více zeleně, zadržet vodu, anebo přilákat volně žijící živočichy.

Vlastníte pozemek a chcete na něm vidět více života? Obraťte se na Kateřinu Zímovou.