Vraťka

Vratislava Janovská

vratislava@cooland.cz
+420 608 264 902

Moje cesta do krajiny: jak jsem se dostala do CooLAND?

Jsem holka z malé vesnice, která dětství prožila mezi poli a v lese. Dnes jsem zabydlená na gauči v městském prostředí, neb vždy mne to táhlo ke knížkám a jako malá jsem si často hrála na učitelku. To mi zůstalo...stejně tak jako nadšení ze zemědělské krajiny. Společně s Katkou jsme učily na Fakultě životního prostředí předmět Pozemkové úpravy a zjistily jsme, že často studenti nemají velký zájem o zemědělskou krajinu. Začaly jsme hledat důvod PROČ? Proč nejsou nadšení stejně jako my, když se začne mluvit o zemědělcích, čejkách, remízkách či alejích podél cest? Jedním z důvodu bylo, že “krajina” je pro ně často abstraktní pojem, zemědělství je jen pro vidláky nebo je unavovalo věčné fňukání nad stavem české krajiny. I my s Katkou jsme navštívily dost ubrečených seminářů a akcí, kde všichni přednášeli stylem: Všichni tady chcípnem a na všechno už je příliš pozdě. Z toho důvodu jsme se rozhodly založit s dalšími spřízněnými dušemi CooLAND. Existuje přeci tolik pozitivních příkladů, proto chceme ukazovat a šířit projekty, které se povedly a podporovat nové a nečekané nápady, protože nic není nemožné. A proč název CooLAND? Zajímat se a pečovat o krajinu je CooL, záleží jen na naší kreativitě a představivosti. LAND, protože půda je nejdůležitější společník pro naše spokojená bříška.

V CooLAND mám na starosti:

V CooLAND mám na starost šíření nových myšlenek a nápadů formou různých přednášek, seminářů, setkávání či příspěvků na blogu CooLAND. Zároveň se soustředím na hledání nových kontaktů nejen v České republice, ale i v zahraničí.

Mimo CooLAND dělám:

Od roku 2018 pracuji jako projektová manažerka v Asociaci místních potravinových iniciativ, kde se zaměřuji na oblast Spokojení zemědělci - věnuji se tématům jako je přístup k půdě pro agroekologické zemědělce a jejich propojování.

Spolupracuji:

Úzce spolupracuji s Nadací Pro půdu, kde působím jako kontaktní osoba za Českou republiku při spolupráci s evropskou sítí Access to Land.
Napište mi

Liška

zavolejte